7 Aralık 2021

Mesut Özil ve Fenerbahçe

Mesut Özil kimdir ? Futbol kariyeri nasıl şekillenmiştir ? Mesut Özil - Arsenal - Alman Milli Takım arasındaki problemler ve sonuçları nedir ? Mesut Özil'in bonservis rekoru nedir ? Mesut Özil'in Fenerbahçe transferi maliyeti ve detayları.. Hepsi ve daha fazlası bu yazımızda !
Spread the love

Transfer döneminin gerek televizyonda gerekse sosyal medyada en çok konuşulan ismi , Türk mü Alman mı tartışmalarının odak noktası , ücret konusunda yaptığı fedakarlıklar ile gündeme gelen isim ; Mesut Özil ‘i Futbol Ofisi okuyucuları için ele aldık ! Hadi başlayalım…

15 Ekim 1988 yılında Almanya’nın batısında, Kuzey Ren-Vestfalya eyâletinde Gelsenkirchen şehrinde dünyaya gelen Mesut’un futbol kariyeri doğduğu şehrin altyapısında 10 yaşındayken ( 1 Temmuz 1998 ) başladı.

Kariyeri sırasıyla ;

*Westfalia 04 Gelsenkirchen Altyapı

*Teutonia Schalke Altyapı

*DJK Falke Gelsenkirchen Altyapı

*Rot-Weiss Essen Altyapı

*Rot-Weiss Essen U17

*FC Schalke 04 U19

*Schalke

*Werder Bremen

*Real Madrid

*Arsenal

ve niyahetinde 2021 yılında Fenerbahçe !

Mesut Özil hangi transferinde en yüksek bonservis bedeline ulaşmıştır ?

Tarihler 2 Eylül 2013’ü gösterdiğinde İspanyol ekibi Real Madrid’ten 47 M € bonservis bedeli ile İngiltere Premier Lig ekibi Arsenal’a transfer olmuştur.

Mesut Özil’in futbol kariyerinden detaylar…

Yıldız 10 numara Mesut Özil , futbol kariyeri boyunca 600 maçta forma giymiş , bu maçlarda 105 gol atıp 216 asist yapmıştır. 600 maçta 321 gole direkt katkı veren Özil en verimli dönemini Arsenal’da geçirmiştir. Arsenal ile çıktığı 184 maçta ( 15.258 dakika…) 33 gol , 58 asist ile 91 gole direkt katkı vermiştir.

Mesut Özil‘in kariyerindeki dakika / performans istatistiğine bakıldığında 7.300 dakika forma giydiği Real Madrid’te 105 maça çıkıp 19 gol , 54 asist ile 73 gole doğrudan katkı sağlamıştır. Buradaki performansı ile yukarıda değindiğimiz 47 M € ‘luk transfer ile Arsenal’ın yolunu tutmuştur.

Mesut Özil , 5 Eylül 2006 tarihinden itibaren Alman Milli Takımı’nın farklı yaş kategorilerinde görev almıştır. 2006 yılından 2018 yılına kadar görev aldığı milli takımda 92 maçta görev alan Mesut , 23 gol , 40 asist ile 63 gole doğrudan katkı vermiştir.

Arsenal döneminde neler yaşandı ? Fenerbahçe’ye transferinde Arsenal dönemindeki olayların etkisi var mı ?

Arsenal ile olan problemlerinden önce Alman Milli Takımı – Mesut ilişkisine bakmakta yarar var.

Mesut Özil‘in kariyeri 2014 Dünya Kupası yıllarına kadar devamlı bir yükseliş göstermiştir fakat dünya kupasını kaldırdıktan sonra Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ile çektirdiği fotoğraf Alman spor medyasında ve Alman hükümeti özelinde hiç de hoş karşılanmadı ve Mesut Özil‘e tepkiler çığ gibi büyüdü! Tüm bu olanların ardından, kendisine fazla karışıldığını ve hayatına müdahalede bulunulmaya çalışıldığı gerekçesi ile 2018 yılında Mesut Özil , Alman Milli Takım kariyerini sonlandırdığı açıkladı .

Mesut Özil , 13 Aralık 2019 tarihinde sosyal medya hesabı aracılığıyla Çin’in Doğu Türkistan ‘daki insanlık karşıtı tutumu ile ilgili bir paylaşımda bulundu ve bu paylaşımı İngiltere Premier Lig yayıncıları tarafından iyi karşılanmadı . Çünkü , EPL yayın havuzunun ağababaları Çinli şirketlerdi! Mesut’un bu paylaşımı Asya pazarında da yer alan Arsenal kulübünün itibarını zayıflatacaktı ! Hem yayıncı kuruluşu hem de kulübün çıkarlarına ters düşen paylaşımdan dolayı Mesut Özil‘e karşı büyük bir cephe alındı !

Şöyle ki ; EPL müsabakalarında Mesut Özil’in ismi zikredilmemeye , Arsenal’ın maçlarının yayınlanmamasına kadar olan bir süreçten bahsediyoruz. Hatta Mesut Özil isminde bir futbolcunun olmadığını düşündürtecek kadar ters bir tavır alınmıştı Mesut’a karşı… Tüm bu olanlardan sonra Mesut’un Arsenal kariyeri yavaş yavaş noktalanmaya doğru gidiyordu.

Mesut Özil‘in Arsenal’daki performans düşüklüğünün belki de en önemli sebebi çok iyi anlaştığı Arsene Wenger ‘in takımdan ayrılışı olmuştur…

Fakat unutulmaması gereken bir nokta var ki , o da şu ; Mesut Özil , içerisinde bulunduğu , tabiri caizse ekmek yediği kulüplere sonuna kadar bağlı bir futbolcu olmuştur. Kulüplerin ve liglerin ağababalarının hata yaptığı nokta : Futbol ile siyasetin ayrımının yapılamamış olması…

Mesut Özil ve Fenerbahçe

16 Ocak 2021 tarihinde Fenerbahçe Resmi Twitter hesabının yaptığı paylaşım ; Mesut Özil‘in ilk sinyallerinin verildiği nokta oldu.

Gel gündüzle gece olalım sözleri! Tarkan Gel beraber Mesut olalım şarkısı  sözleri! Gül Döktüm yollarına...

Paylaşımın ardından Mesut Özil‘den de bir cevap geldi !

Fenerbahçe'den taraftarları heyecanlandıran 'Mesut Özil' paylaşımı

19 Ocak’ta Mesut Özil’in İstanbul’a gelmesiyle Fenerbahçeli taraftarları ve Türk spor medyasını iyice heyecanlandıran bu gelişme , 24 Ocak’ta düzenlenen imza töreni ile mutlu son ile nihayetlenmiş oldu.

Mesut Özil’in Fenerbahçe’ye maliyeti nedir ?

Fenerbahçe ile 3,5 yıllık anlaşma sağlayan yıldız futbolcu , 2020 / 2021 sezonunun ikinci yarısı için herhangi bir ücret almayacak.

32 yaşındaki futbolcuya 2021-2022, 2022-2023 ve 2023-2024 sezonlarında üçer milyon avro garanti ücret ve toplamda 550 bin euro imza parası ödenecek..

Unutmadan…Mesut’un transferi için Fenerbahçe’ye en büyük desteği Acun Ilıcalı vermiştir .

Mesut Özil , Fenerbahçe’ye neler katar ?

Mesut’un Fenerbahçe‘ye çok şeyler katacağı açıktır. Fenerbahçe‘nin forvet arkası yani 10 numara olarak tabir edilen mevkide , oyun aklı , pas dağıtımı ve takımı ileriye çıkarma konusunda alacağı görev , Fenerbahçe‘nin başarısında mutlak önem arz etmektedir. Forvetler ile kuracağı uyum Fenerbahçe‘nin gol yollarında daha etkili olmasını sağlamanın yanı sıra , yanında oynayacak olan Dimitris Pelkas’ın da futbol anlayışını hiç kuşkusuz ki geliştirecektir. Mesut’a aakatlıksız , güzel bir sezon diliyoruz.

Mesut Özil son notlar…

Mesut Özil’in , futbolunun yanında inançlarına ve değerlerine oldukça sadık bir birey olduğu yapmış olduğu paylaşımlarından , Fenerbahçe’ye transfer sürecindeki fedakarlıklarından anlaşılmaktadır.

Mesut Özil‘in ne zaman takıma monte edileceği , hangi maç ile Süper Lig kariyerinin başlayacağı henüz netlik kazanmamış olsa da , Hatayspor mücadelesinin son dakikalarında görev almasını beklemekteyiz.

Mesut Özil için eski teknik direktörü Arsene Wenger ne dedi ?

Arsene Wenger yayıncı kuruluş beIN ‘e şunları söyledi ;

Wenger; “Sizin adınıza böyle bir transferi duyurmanın oldukça zevkli olduğunu düşünüyorum. Şu dönemde pek fazla transfer gerçekleştirilmiyor. Bu transfer güncel olarak Ocak ayı transfer döneminin en büyük transferi durumunda. Çünkü futbol dünyası şimdilerde biraz sessiz. Bu, ligde güçlü bir konumda bulunan Fenerbahçe için güzel bir haber. Mesut, şampiyonluğu kazanma konusunda iddialı olan takımı için yapbozun bir parçası olabilir” ifadelerine yer verdi. Bunun haricinde sözlerine “O’nun her zaman Arsenal’de  olmasını istedim. Fakat her zaman için güçlü bir Türk bağı olduğunu hissedebiliyordum. Ailesiyle, menajeriyle, babasıyla tanıştım, bu sayede Türkiye ile güçlü bir ilişkisi olduğunu gördüm. Aynı zamanda Türkiye ligine de büyük bir ilgisi vardı” ifadelerini de ekledi.

Futbol Ofisi yazarlarından Sinan’ın ” Mesut Özil ve Fenerbahçe ” başlıklı yazısını okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Bizleri takip etmeye devam ediniz lütfen 🙂 En güncel ve en objektif yaklaşımlar ile yazılarımızı yazmaya devam edeceğiz.. Mutlu günler dileriz…