19 Eylül 2021

Genç İngiliz : Dominic Calvert-Lewin

İngiliz futbolunun yeni prenslerinden , Everton'un genç forveti Dominic Calvert - Lewin'i genel hatları ile ele almaya çalıştık. Keyifli okumalar dileriz.
Spread the love

İngiliz futbol anlayışını bilmeyenimiz yoktur… Akıcı , mücadeleci , faulsüz… Tabiri caizse ” Tıkır Tıkır…” ve daha fazlası…

İngiliz futbol anlayışının yıllardır etkisini sürdürmesi hiç kuşku yok ki genç yaşta takımlara dahil edilen futbolcuların ve bu futbolculara gerek saha içi gerekse saha dışında ” akıl hocalığı ” yapan antrenörlerin sayesindedir. Bu gelenek uzun yıllar boyunca devam ettiğinden , her jenerasyonda bunun etkisini görmek mümkündür. Özellikle İngiliz futbolcu sayısının fazla olduğu kulüplerde ” takım kimyası ” denen olgunun net şekilde hissedildiği açıktır.

Bu yazımızda İngiltere Premier Lig takımlarından Everton’da forma giyen 23 yaşındaki Dominic Calvert – Lewin ‘i ele almaya çalışacağız.

Dominic Calvert – Lewin Kimdir ?

İngiltere’nin Sheffield şehrinde 16 Mart 1997 tarihinde dünyaya gelen Lewin , 1,87 boyunda , 71 kilo ağırlığında forvet mevkinde görev alan İngiliz futbolcudur.

Dominic Calvert – Lewin’in Futbol Yaşamı Nasıl Başladı ?

Futbol hayatına 1 Temmuz 2014 tarihinde Sheffield United U18 takımında başlamış , 23 Aralık 2014 tarihinde gelişimini sürdürmesi bakımından Stalybridge Celtic FC ‘ye 2 aylığına kiralanmış fakat bu kısa zaman zarfında kendini gösterecek forma şansını bulamamıştır.

Tarihler 7 Ağustos 2015’i gösterdiğinde İngiltere alt lig takımlarından Northampton Town ‘a Stalybridge’te gösteremediği gelişimi göstermesi için kiralık olarak gönderilmiş ve 5 aylık Northampton Town macerasının ardından futbol hayatına başladığı Sheffield United’a geri dönmüştür.

Sheffield United’ta beklenen performası sergileyemeyen Calvert – Lewin 31 Ağustos 2016’da İngiltere Premier Lig ekiplerinden Everton’a 1.80 Milyon € bedel ile transfer olmuştur.

19 yaşında 3.Lig ekibinden Premier Lig ekibine geçişi , onun futbol potansiyelini göstermesi açısından dikkat çekicidir. Dönemin teknik direktörü Ronald Koeman ‘ın isteği doğrultusunda gerçekleşen bu transfer , 2020-201 futbol sezonu için çok büyük bir yatırım olduğunu göstermektedir…

2016-2017 sezonunda transfer olduğu Everton’da ilk olarak alt takımda görev alan Lewin , U23’te 9 maçta 4 gol ile takımına katkıda bulunmuştur. Aynı sezon , alt takımda göstermiş olduğu performans ile A takıma dahil edilmiş ve 11 maçta 1 gollük katkıda bulunmuştur.

Dominic Calvert – Lewin’in En Başarılı Olduğu Sezon Hangisidir ?

Dominic Calvert – Lewin 2019-2020 futbol sezonunda 41 maçta görev alıp 15 gollük katkıda bulunmuştur.

2020 – 2021 Futbol Sezonunda Şimdiye Kadar Neler Yaptı ?

2019-2020 sezonunda göstermiş olduğu başarısını devam ettiren Lewin , ligte 4.hafta sonunda 6 gol , İngiltere Lig Kupası’nda da 2 maçta atmış olduğu 3 gol ile dikkat çekmektedir. 6 maçta 9 gol atan oyuncunun gelecek haftalarda neler yapacağı merak konusu…

Carlo Ancelotti’nin vazgeçilmezi konumunda olan Lewin , takıma yeni katılan James Rodriguez ile birlikte bu sezon içerisinde hiç kuşkusuz Premier Lig’te en çok konuşulan isimlerden olacak…

Dominic Calvert – Lewin’in Futbol Anlayışı Nasıl ?

Dominic Calvert – Lewin , gerek kendi anlayışı gerek İngiliz futbolunun getirisi olarak hareketli , gezen , kısacası ” arayan ” bir hücum oyuncusu profili çizmektedir.

Bitiricilik konusunda gayet olumlu işler yapan Lewin , Carlo Ancelotti döneminde tek vuruş ile +10 gol üzerinde katkı sağlamıştır. Yapmış olduğu tek vuruşların büyük çoğunluğunda top fileler ile buluşurken , sadece ayak ile değil , boyunun uzunluğunu da kullanarak kafa golleri de atmaktadır.

Dominic Calvert – Lewin, kendisini besleyen hücum/kanat oyuncuları ile birlikte oynuyor olmasından dolayı ilerleyen haftalarda daha fazla gol/goller atacağının izlerini şimdiden göstermeye başladı bile.. Sakatlık olmadan , daha birçok golünü izleyebilmek adına.. Futbol Ofisi ailesi olarak Dominic Calvert – Lewin’e başarılar dileriz 🙂