7 Aralık 2021

Gedson Fernandes Galatasaray’a neler katabilir?

Spread the love

Bu yazımızda, Galatasaray’ın transferin son gününde Benfica’dan renklerine bağladığı Portekizli genç yetenek, Gedson Fernandes’in iyi yönleri, kötü yönleri ve Galatasaray’ın oyununa neler katabileceğini inceleyeceğiz.

  Fatih Terim’in orta saha istediği herkes tarafından bilinen bir gerçekti. Galatasaray son güne kadar İrfan Can transferi için de uğraş verdi.  Bir fırsat transferi olarak görünen Gedson da bu doğrultuda Galatasaray takımının orta sahadaki gücünü artırmaya yönelik takıma dahil edildi. Peki Galatasaray taraftarı Gedson’dan neler bekleyebilir?

  Genç orta saha 2009’da giriş yaptığı Benfica kulübünde, 2018-2019 sezonunda A takıma yükseldi. Joao Felix ve Joao Filipe gibi genç yeteneklerle kurulu Benfica kadrosunun potansiyelli gençlerinden birisiydi. Orta sahanın ortası, kanat ve bazı zamanlarda ise santrafor olarak görev alan oyuncuyu çok yönlü olarak tanımlamak mümkün. İnatçı orta saha rolüyle ön plana çıkan Gedson’un en büyük özelliklerinden bir tanesi yüksek patlama hızı. Topu ayağına aldığında dikine, rakipleri çalımlayarak hızlı bir şekilde topu rakip ceza sahasına götürmesi onun en belirgin özelliklerinden. Bu durum da Galatasaray gibi tabiri caizse “hantal” bir orta saha tandemine sahip olan kulup için, aranan en önemli özelliklerden birisiydi. Fernandes’i genelde hücum yapan bir orta saha olarak nitelendirmek mümkün, fakat oyuncunun aşırı hızlı bir şekilde top kazanma özelliği de onu defansif olarak ön plana çıkarabilir. Topla teknik olarak çok yetenekli olan Gedson bu yönünü yüksek vizyonu ile birleştirdiğinde öngürülemez bir orta saha oluyor.

Gedson Fernandes’in ısı haritası

  Gedson’u Benfica’da oynadığı son sezonu istatistikleriyle değerlendirecek olursak eğer, oyuncunun ikili mücadele kazanma oranı %55,3. Başarılı bir pasör olan Fernandes’in pas başarı oranı ise %86 idi. Bu da şu an ki kadroda en yüksek ortalamaya sahip olan Taylan Antalyalı kadar iyi. Güçlü bir top taşıyıcısı da olan Gedson’un maç başına topla dribling oranı ise 1,57. 90 dakikada ortalama 2,57 faul kazanan Gedson rakipleri zor durumda bırakabilecek bir yetenek. Maç başına istatistikleri ince bir şekilde incelendiğinde ortalama; 3,4 uzun top, 1,3 anahtar pas ve yaptığı 65,4 pas göze çarpan özellikleri. Bu özellikleri şu anki Galatasaray orta sahalarının ortalamalarının üzerinde. Gedson’un eksi yönleri ise; oyuncu rakip kaleye çok büyük bir tehdit değil. Geniş alanda oynamayı sevdiği için şut, gol, asist sayıları bir hayli düşük.

  Gedson tek başına bir transfer değil, takım arkadaşlarını da olumlu yönde etkileyebilecek oyuncu. 4-3-3 hücum oyununu iyi bir şekilde oynayan Fatih Terim’in öğrencileri, Gedson kadroya katılması ile bu oyunu daha da üst seviyeye çıkaracaktır. Örnek verecek olursak, Feghouli ile sağ bölgede box to box oyununu başarılı bir şekilde oynayabilecek olan Gedson hızlı kanat geçişleri için Feghouliye büyük destek olacaktır. Geri top kazanma yüksek olması sebebi ile de Taylan’ın yükünü azaltacak olması muhtemel olan Fernandes, Taylan’ın daha fazla hücum aksiyonlarında yer almasını sağlayabilir.

Tottenham antrenmanında Mourinho ve Fernandes

Mourinho’nun Gedson için verdiği bir röportajda, “O hala bir çocuk, söylediğim şey size inanılmaz gelebilir, şu ana dek hiç bir antrenmanı bir dakika dahi kaçırmadı.” sözleri oyuncunun çalışkanlılığı ve gelişme isteğini de ortaya koyuyor.

   Football Manager oyunundan ve Portekiz liginden yıllarca takip ettiğim oyuncu olan Gedson analizimi umarım beğenmişsinizdir, sayfamıza destek olarak bu tür paylaşımların artmasına yardımcı olabilirsiniz. Herkese teşekkürler…

#İdris Işık#