7 Aralık 2021

Galatasaray’ı Kim Yönetiyor ?

Galatasaray'ı Kim Yönetiyor ? başlıklı derin analizler içeren yazımız yayında! Keyifli okumalar dileriz.
Spread the love

Galatasaray kulübü son zamanlarda herkesin de yakından takip ettiği gibi yönetim konusunda büyük zorluklar yaşamakta. Her transfer dönemi bu zorluklar ayyuka çıksa da, işin alt metninde yönetim içindeki kişilerin kulübün değerleri ile örtüşmemesinden kaynaklanmakta. Öncelikle belirtmeliyim ki yazacağım her şey şahsi görüşümüzdür.
      
        Yukarıda bahsettiğim kulüp değerleri; nedir peki bu değerler? Galatasaray kulübü, diğer kulüplerimizin de olduğu gibi, iyi değerler ortaya çıkarıp, Ülkemizi en üst mercilerde en iyi şekilde temsil etmektir. Kulübün kuruluş amacı ise şöyle açıklanmıştır; “Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmek.”  Kulüp yıllarca bu doğrultuda ilerlemeye de devam etti. 
                                      
    Sadece bir spor kulübü olarak değil, donanımlı nesiller yetiştirilmek üzere kurulan Galatasaray Lisesi’de çoğu eğitimci tarafından, ülkemizin en iyi lisesi olarak kabul görür ve aristokrat kesim olarak da nitelendirilen, ülkemizin önemli şahsiyetleri de bu liseden mezun olmuştur. Peki bu konulara neden değindim? Kulübün şu anki yönetim sistemi ve yöneticiler bu anlattıklarım ile çelişmekte. Sayın Mustafa Cengiz ve yönetim kadrosu göreve geldikleri ilk günden itibaren, çoğu kulüp yönetimi ile laf dalaşlarına girmiş, haklı veya haksız oldukları her konuda sivri dilli açıklamalar ile kulübün ülke çapında nefret objesi olmasında önemli rol oynamışlardır. Oysaki Galatasaray Kulübü, bir çok saygıdeğer şahsiyetleri bünyesinde barındırmıştır.

        Yönetim kurulu bazı taraftar gruplarının gazını almak için tabiri caizse “kahvehane ağzı” ile açıklamalar yapmış, durum böyle olunca ülke çapında Galatasaray’a karşı oluşan cephe ve itibarsızlaştırma gün be gün artmıştır.  Yönetim mali konularda başarılı bir tablo çizmekte. Ancak taraftarlar birkaç transfer döneminde üst üste yapılan hatalardan bıkkın durumda. Hataların başında elindeki oyuncuları değersizleştirme ve sezon öncesi transfer dönemine tamamen hazırlıksız bir şekilde girmek var.  Hal böyle olunca kulüp günden güne Fatih Terim’in şapkadan çıkaracağı tavşanlara muhtaç durumda kalıyor.  Geçtiğimiz transfer dönemlerinde de gördüğümüz gibi yönetim, taraftar gruplarının ve muhalefetin baskısı ile karşı karşıya kalınca güne kurtarmak maksadı ile gereksiz transferlere yönelmekte.  Sayın Cengiz son dönemlerde hepimizin de gördüğü üzere şahsi sağlığı açısından çok zor günler geçirmekte. Dursun Özbek yönetiminin, başarısızlığı sonrası elini taşın altına koyarak kulübe zor bir zamanda devir aldı. Hakkını vermek gerekirse de kulüpte şampiyonlar yaşayarak sportif olarak başarılı bir başkanlık geçirmiştir. Ama son dönemlerde yapılan yanlışlar ve kanaatimce en önemlisi taraftar gruplarının çok etkisinde kalarak, bir çok hataya imzaya atmıştır. Son hatası ise TFF yönetimine her koşulda karşıtlığını bildiren yönetim kurulu bazı büyük kulüplerin aksine TFF’yi ibra etmiştir. 

Galatasaray kulübünün başında her daim işin ehli, lise çıkışlı insanların olması kulüp değerleri konusunda çok büyük önem arz etmektedir. Unutulmamalıdır ki kulübü taraftar grupları değil yönetim kurulu yönetir. Bu demek değildir ki taraftarın söz hakkı hiç olmamalıdır. Aksine yaptığı işe hakim yöneticiler taraftarın zaten ne istediğini bilir, o doğrultuda onları üzmeden tüm kulüplere “saygı” çerçevesinde işine yapar. Sürekli kamera karşısına çıkıp, kulübün resmi organlarında yapılan her paylaşımda ön planda olmasına özen gösterilen bir başkan taraftarlar tarafından da olumsuz karşılanır.