29 Ocak 2022

Bir Forvetten Daha Fazlası : Vincent Aboubakar

Kamerun'lu forvet Vincent Aboubakar'ın Beşiktaş'ın oyun stratejisine olan katkısını sizler için değerlendirdik. Keyifli okumalar dileriz...
Spread the love

Değerli Futbol Ofisi okuyucularımız , yeni yazımız olan ” Bir Forvetten Daha Fazlası : Vincent Aboubakar ” başlıklı yazımıza hoşgeldiniz , şimdiden keyifli okumalar dileriz…

Yazımızın başlığının oldukça genel olduğunun farkındayız fakat yazı içeriğini okuduktan sonra bu başlığı neden tercih ettiğimiz konusunda bizlere kesinlikle hak vereceksiniz. O zaman başlayalım…

2020 – 2021 Süper Lig Sezonu’nda adını en çok duyduğumuz isim.. Beşiktaş’ın vazgeçilmez forveti , taraftarın ” Kara Boğa ” lakabını taktığı isim ; Vincent Aboubakar !

Beşiktaş’a geldiği ilk andan itibaren ( 29 Ağustos 2016 – Porto’dan kiralık ) her takımdan izleyicinin sempatisini kazanmış , saha dışı olaylar ile gündeme gelmeyen , varını yoğunu sahaya yansıtan Kamerunlu futbolcu 2020 – 2021 sezonunda özellikle Cyle Larin ile birlikte Beşiktaş’ın gol yükünü sırtlayan futbolcu konumundadır.

Bir Forvetten Daha Fazlası : Vincent Aboubakar başlıklı yazımızı yayına girmeye hazırlandığımız gün itibariyle ( 23.04.2021 ) 26 Süper Lig maçında attığı 15 gol ile gol krallığı yarışında Aaron Boupendza ve Mame Diouf’un ardından 3.sırada yer alan Aboubakar , attığı gollerinin yanında , dolaylı olarak gollere katkı vermesi ile de ön plana çıkmaktadır. Bazı forvetler vardır , gol yükünün tamamı kendi üstlenir , bazı forvetler de vardır ki Aboubakar ‘ı bu kategoriye dahil etmek hata olmayacaktır ; gol yükünü yanındaki takım arkadaşlarıyla bölüşür. İşte bu durumu yaratan ve bunu tüm sezona yayan Aboubakar’ın , takımını zirveye taşımasındaki adımları tek tek inceleyelim ; Maç içerisindeki hareketliliği , rakip savunmayı yıpratan hücum baskısı ve bunlara ek olarak orta sahaya kadar gelip top almak istemesi Beşiktaş’ın sahaya daha rahat yayılmasına , rakip takımın odağının dağılmasına olanak sağlamaktadır.

Maç İçerisindeki Hareketliliği : Vincent Abobakar’ın durağan bir forvet olmaması , topu ayağına beklemekten ziyade topa kendisinin hareketlenmesi Beşiktaş’ın hücum organizasyonlarında farklı varyasyonlar denemesine imkan sağlamaktadır. Aboubakar‘ın hareketli olması , takım arkadaşlarına alan bırakmasının yanında rakip savunma üzerinde de tehditler oluşturmaktadır . Aboubakar‘ı marke eden 2 savunma oyuncusu olduğunu varsayarsak , sezon başından itibaren ” Arka Direk Larin ” tabirinin nasıl oluştuğunu daha rahat bir şekilde anlayabiliriz.

Rakip Savunmayı Yıpratan Hücum Baskısı : Abobakar’ın bir diğer artı yönü de , rakip savunma üzerine uyguladığı baskı ve bunun neticesinde kaptığı toplardır. Bir üst maddede değindiğimiz ” hareketlilik ” kavramı burada da devreye girmektedir. Topla birlikte hareketlenmesi ve topu başarılı bir şekilde sürme becerisi Aboubakar‘ı bir kez daha ön plana çıkarmaktadır.

Orta Sahaya Kadar Gelip Top Almak İstemesi: Yine ilk maddede değindiğimiz gibi Vincent Aboubakar‘ın durağan değil , hareketli bir oyuncu olması , topu üzerine bekleyen değil topa doğru hareketlenen bir oyuncu olması onu takım içerisinde vazgeçilmez bir oyuncu yapmaktadır. Kendi yarı sahasına kadar gelip top istemesi ve topun kontrolünü sağlayabilmesi ve ardından mevkisine hızlı bir şekilde dönebilmesi hem kenar oyuncularına alan yaratmakta hem de orta sahanın merkezinde yer alan oyuncuların oyunu daha rahat okuyabilmelerine imkan sağlamaktadır.

İşte tüm bu özellikler ve dahası Beşiktaş’ın hücumda farklı stratejiler denemesine , gol yollarında etkili olmasına ve en önemlisi takım oyununa direkt olarak katkı sağlamaktadır.

Başlıkta da belirttiğimiz gibi Aboubakar gerek fiziksel gücü gerekse de oyun içerisindeki sağlamlığı ile Beşiktaş adına bir forvetten daha fazlası…