17 Ekim 2021

Beşiktaş’ın Tükenmeyen Enerjisi : Atiba

Beşiktaş Futbol Kulübü'nün en önemli isimlerinden olan Atiba Hutchinson'u genel hatları ile ele aldık. Keyifli okumalar dileriz...
Spread the love

Beşiktaş’ın Tükenmeyen Enerjisi : Atiba

Beşiktaş’a geldiği 31 Temmuz 2013 tarihinde kim bilebilirdi ki ” enerjisi tükenmeyen ” bir futbolcu olduğunu.. Kim derdi 13/14 sezonunda başlayan macera ,  19/20 Cemil Usta sezonunda bile devam ediyor olacak diye.. Eminim ki kimse tahmin edemezdi..  

O isim kim mi ? 

Adına imzalar toplanan , heykeli dikilsin denen ►  ATİBA HUTCHINSON ! 

Öyle bir adamdan bahsediyoruz ki , standart futbolcu tanımının dışında , mükemmel bir insan , iyi bir aile babası.. 

Önder Özen’in Beşiktaş Futbol Genel Direktörlüğü görevi başındayken bazı kesimlere göre belki de en iyi transferi.. 

Peki Atiba’nın Futbol Kariyerine Dair Bilgiler Neler ? 

Futbol kariyerine 2002 yılında Kanada’nın York Region Shooters takımında başlayan Atiba , aynı yılın sezon sonunda Toronto Lynx takımına transfer gerçekleştirdi. 1 yıl top koşturduğu Toronto Lynx takımından sonra İsveç’in Östers IF takımına bedelsiz transfer oldu. Burada istediği oyunu ortaya koyamayınca ,  2 yılın sonunda yine aynı ülkenin takımı olan Helsingborg takımına 1,5 milyon euro bedel ile  transfer oldu. Burada da 1 yıl top koşturan Atiba , 1 Ocak 2006 tarihinde Danimarka temsilcisi FC Kopenhag takımına bir önceki transfer bedeli olan 1,5 milyon euroya transfer oldu. Burada 4 yıl boyunca boy gösteren Atiba , 1 Temmuz 2010 tarihinde kendisini bedelsiz olarak Hollanda temsilcisi PSV Eindhoven’a bağlayan sözleşmeye imza attı.  Atiba’nın grafiği git gide yükseliyordu ve Türkiye macerasının başlamasına 3 yıl kalmıştı.. 
Takvimler 31 Temmuz 2013’ü gösterdiğinde kendisini ileride aşık olacağı Beşiktaş’a bağlayan sözleşmeye imza atmıştı.. O artık Beşiktaş’ın yeni dinamosuydu.. 

Beşiktaş’a Geldiğinde Neler Söylemişti ? 

Beşiktaş TV’ye yaptığı açıklamalarda ” Bir an önce takıma katılmayı ve antrenmanlara başlamayı istiyorum . ” demişti.. 

Atiba aslında kendisi için şu an söylenen ” Bir adam sahanın her yerinde nasıl olabilir ? ” söylemini , ilk geldiği gün ipucu olarak bizlere iletmişti. 

Atiba kendisini ” Aslında ben bütün sahanın oyuncusuyum diyebilirim. Forvette , defansta olsun bütün sahanın oyuncusuyum. Bütün pozisyonlarda oynayabiliyorum.”… şeklinde tanıtmıştı. 

Atiba Beşiktaş ile 246 mücadelede forma şansı bulmuş , bu mücadelelerde 17 gol , 22 asist yapmış ve 20 sarı , 3 kırmızı kart ile halen futbol kariyerine devam etmektedir. 

Kısaca Atiba…

İlk geldiği günden itibaren maçların başlama vuruşları ile birlikte sahanın her yerinde gördüğümüz , sahada basmadık yer bırakmayan Atiba sadece Beşiktaş taraftarı tarafından sevilmekle kalmayıp tüm futbol severler tarafından büyük bir taktir toplamaktadır. 

Hırsını futboluna yansıtan Atiba , verilen her görevi layığıyla yerine getirmeye halen devam etmektedir. 37 yaşında olmasına rağmen , kendinden yaşça küçüklere taş çıkartan enerjisi ile Beşiktaş’ın en çalışkan ismi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Atiba özellikle Beşiktaş’ın kazandığı puanlarda son dakikada attığı goller ile dikkati çekerken , önemli maçlarda 2 kat fazla verim ile oynaması onu vazgeçilmez kılan diğer bir özellik olarak görülüyor.. 

Beşiktaş’ta Abdullah Avcı ile yolların ayrılmasından sonra göreve gelen Sergen Yalçın ile birlikte Atiba’yı hücuma daha çok çıkar halde görüyoruz. 
 
Bu sene başında kalsın mı , gitsin mi ? tartışmaları yaşanırken son anda attığı imza ile Beşiktaş’a olan bağlılığını bir kez daha göstermiş oldu. Futbol otoriteleri tarafından bu sezon futbolu bırakmasına kesin gözüyle bakılan Atiba’nın Beşiktaş’ta sportif görev/görevler alabileceği gündemde.. Sene sonunda bizleri Atiba ile ilgili olarak hangi karar bekliyor , doğrusu tüm taraftarlar gibi bende merak içindeyim..   Merak edilen bir diğer konu ise Atiba futbolu bıraktığında yerine onun gibi bir isim bulunabilecek mi ? Doğrusu , zor…