Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TOTAL FUTBOLUN GİZLİ AKTÖRLERİ: BEKLER
#1
                         TOTAL FUTBOLUN GİZLİ AKTÖRLERİ: BEKLER

  Modern futbol anlayışında hem hücumda hem savunmada en ağır yükü sırtlarında taşıyan oyuncaların başında, sağ ve sol bekler gelir. En sert savunma sisteminden en ofansif oyun tarzına kadar, bütün sistemlerde müthiş önem taşıyan bu görevdeki oyuncular, takımları için adeta kan akışını sağlayan damarlar kadar önemlidir. 

                      [Resim: DtRpDD3UcAAqimt.jpg]
 
Öncelikle ideal bek oyuncusunun tanımına bakalım, daha sonra görevin önemli niteliklerine bir göz atalım…

 
İdeal bir bek oyuncusu süratli ve dayanaklı olmalıdır. Çünkü maç içerisinde oyunun temposu bu futbolcuların performansı üzerinden belirlenmelidir. Oyuna getirecekleri yüksek tempo, özellikle ofans oynayan takımlar için önemli bir anlam taşır. Son zamanlarda hepimizin bildiği gibi bunu en iyi yapan Klopp’un Liverpool’u… Burada da kilit isim tabiki Trent Alexander Arnold. Beklerin bir diğer özelliği ise top kapma ve kademe anlayışıdır. Yüksek konsantrasyonla oynayan bek oyuncuları, rakibin akıcı, hızlı kanat oyuncuları var ise onlara geçit vermeyerek rakip takım için oyunu kısırlaştıracaklardır.  Bunun yanında bek oyuncaları dengelerini iyi korumalı, omuz omuza mücadelede ayakta kalan isim olmalıdır. Ronaldo gibi fiziği üst seviye olan bir futbolcuya karşı dahi, uzun bir süre dengesini koruyabilmelidir.
  Bu konuda ise beni son zamanlarda en çok etkileyen performans; Atletico Madrid- Liverpool son 16 turu ilk maçında, Mane’yi kilitleyen Šime Vrsaljko’ya ait. Adeta tüm futbol severlere dengeli bek kavramının dersini verdi.

                                 
                                                [Resim: mane180220abc.jpg]
                                

 
       Bek oyuncuları her ne kadar kağıt üzerinde savunma oyuncuları gibi gözükse de, takımının hücumlarına çok büyük katkı sağlarlar. Özellikle Premier Ligin gözümüze, o hoş gelen futbolunun en önemli etkeni de budur. Tabi beklerin hücuma katkı verebilmesi için de, topla olan ilişkileri üst seviyede olmalıdır. Rakip yarı alanında topla buluştuktan sonra bunu en iyi şekilde kullanmalı, ayağına gelen her fırsatı en verimli şekilde değerlendirmelidir. Eğer bek oyuncumuzun uzaktan şut çekme kabiliyeti de var ise tadından yenmez. [Resim: NINTCHDBPICT000506566418.jpg?strip=all&w...uality=100]


Şimdi ise, farklı sistemlerdeki bek oyuncularımızın görevlerine bakalım;
 
3-5-2’ de Bek Oyuncuları: Bu sistemde savunmanın ortasında 3 futbolcu oynadığı için beklerin ters kademeyle defansın ortasına sık sık gelmesi beklenmez. Bunun yerine bu sistemin bekleri güçlü ve rakibe iyi basan, kendi sahasında pres yapar, gerektiğinde hücuma destek veren oyunculardır. Bu sisteme en iyi örnek Conte’nin takımlarıdır. Üçlü savunma ile savunma direncini artırırken güçlü dinamik bekleri ile de sağ ve sol kanatları koridor yapma amacındadır. Conte’nin bu oyun için tercih ettiği oyuncular, Premier Ligde uzun süre kanat-kanat forvet olarak görev yapan, Moses ve Ashley Young oldu. Onların atletizmi, dengesi, top tekniği Conte’nin oyun sistemi için çok değerli.


 

                         
4-3-3’de Bek Oyuncuları: Bu sistemde bekler son derece aktiftir. Hem savunmada hem de hücumda. Savunmada gerektiğinde karşılarındaki kanat adamını kontrol ederler gerektiğinde de ters kademeye girerek defansın ortasındaki sorunları giderirler. Total futbolda bek oyuncuları son derece tekniktir. Kanattan çalımlarla ilerleyip hücuma destek verirler. Uzun pas atmak yerine ya kısa paslarla hücuma çıkarlar ya da kontra atak gibi durumlarda deparla top sürerek rakip yarı alana geçerler. Total futbolda bu oyuncular çok önemsenmektedir. Total futbolun günümüzde en çok sıkıntı çektiği nokta da kaliteli ve hem hücumu hem de savunmayı mükemmel oynayabilen bek oyuncular bulmaktır. Trent Arnold zamanımızda bu anlayışın net olarak en büyük öncüsüdür. Birkaç yıl öncesine gidecek olursak da Dani Alves ve Marcelo her sahaya çıktıkları maçta, bize sayısız defa bek oyuncusu olma dersleri vermişlerdi.
                       
                    [Resim: 5949511e86f2f50382000001.jpeg]
                         
Kanaatimce günümüzün en önemli bek oyuncuları benim gözümde; Trent  Arnold, Marcelo, Dani Alves, Vrsalijko, Alphonso Davies, Gökhan Gönül, Mariano, Pereira…
İdris IŞIK
~
Futbol Ofisi Yöneticisi 
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi